۰۷ آذر ۱۳۹۴
       فارسی       English       العربیه       French   


اخبار | اخبار بانك | اهمیت استراتژیكی گسترش بانك سلول |

اهمیت استراتژیكی گسترش بانك سلول های بنیادیدبیر اجرایی کنفرانس چالش های پیوند سلول های بنیادی با تاکید بر این مطلب که تقویت این بانك از لحاظ استراتژیك برای ایران اهمیت زیاد دارد بیان کرد: با توسعه این بانک هموطنان برای نجات جان بیماران خود نیازی به كشورهای خارجی نخواهند داشت و شاید در آینده درمان همه بیماری ها با پیوند سلول های بنیادی انجام گیرد.


دکتر امیرعلی حمیدیه در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران در حاشیه کنفرانس یک روزه چالش های پیوند سلولهای بنیادی که در بیمارستان شریعتی برگزار شد، با بیان این مطلب که بیش از 3هزار داوطلب اهداكننده، عضو این بانك شده اند، افزود: راه اندازی بانك سلول های بنیادی در كشور كار بسیار دشواری بوده و اكنون كه این بانك فعالیت خود را آغاز كرده است نیاز به حمایت مسوولان و منابع مالی بیشتری دارد.


ایشان به عنوان یکی از اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ذکر کردند: 62 درصد اهدا كنندگان مرد و بقيه زن هستند و متوسط سني آنان 35 سال است و تقريبا از همه قوميت‌هاي ايراني در اين بانك عضو می باشند.


دبير اجرايي اين كنفرانس با اشاره به آناليزي كه در جهان انجام شده است، گفت: بانك‌هايي كه اهدا کنندگان زير 35 سال داشته اند به نتايج بهتري در این زمینه رسيده اند.


دکتر حمیدیه فوق تخصص خون و انکولوژی با بيان اينكه هزينه انتقال يك نمونه خارجی 30 تا 40 هزار دلار هزينه دارد، افزود: اگر كسي بخواهد از ايران به خارج از كشور برود و اين پيوند را انجام دهد نزديك به 500 هزار دلار باید هزینه کند كه با احتساب 3500 پيوندي كه در ايران انجام شده بيش از يك و نيم ميليارد دلار صرفه جويي ارزي شده است.


 وی با اشاره به اینکه  سابقه پیوند سلول های بنیادی در ایران 22 ساله است، اظهار داشت: اصل كار پیوند، وجود یك اهداكننده سالم است تا به فرد بیمار، سلول سالم اهدا كند و داشتن اهدا كننده مناسب در حقیقت شانس زنده ماندن بیمار به شمار می رود.


دکتر حمیدیه با بیان اینکه خواهر و برادر تنی بهترین اهداكننده برای فرد است، افزود: متاسفانه با كاهش اعضای هر خانوار، شانس پیدا شدن دهنده سازگار در افراد خانواده رو به كاهش است و در نتیجه نمی توانیم اهداكننده سلول برای بیماران پیدا كنیم و بیمار به علت نداشتن اهداكننده، جان خود را از دست می دهد.

 

دبیر اجرایی کنفراس چالش های پیوند سلول های بنیادی خاطرنشان كرد: از نظر پزشكی، هیچ خطری برای اهداكنندگان وجود ندارد.


وی اظهار داشت: سال های گذشته تامین سلول های بنیادی از بندناف بین متخصصان طرفدار داشت اما به دلیل حجم كم آن، پرهزینه بودن، جمع آوری، راه اندازی و نیاز به تجهیزات خاص در حال حاضر بهترین شیوه تامین سلول های بنیادی راه اندازی بانك های عمومی اهداكنندگان سلول های بنیادی است.


دکتر حمیدیه یادآور شد: اكنون ایران نخستین كشور در خاورمیانه است كه اقدام به راه اندازی بانك اهداكنندگان سلول های بنیادی كرده و در حال حاضر عضو مجمع جهانی بانك اهداكنندگان سلول های بنیادی است.


وی در ادامه با بیان اینکه استراتژي ما در 5 سال آينده جذب 10 هزار نفر عضو است و قصد داريم با ساير مراكز در جهان همكاري نزديك داشته باشيم، گفت: با عضویت در مجمع جهانی بانك اهداكنندگان سلول های بنیادی می توان اهداكنندگان را در سراسر جهان جستجو و در صورت نیاز از اهداكنندگان خارجی بهره گرفت.


وی در پایان با تاكيد براین مطلب که  تعداد زياد دهندگان بانك دليلي بر پيداشدن دهنده براي بيماران نيست، خاطر نشان کرد: در ايران همانند ساير كشورهاي جهان فقط براي يك سوم بيماران دهنده سلول پيدا مي شود و 70 درصد بدون دهنده باقي مي مانند بنابراين بانك ها بايد تقويت شوند تا احتمال نجات بيماران افزايش يابد.


منبع: ایسنا


 

 
 
لينك به ما
برای نمايش لينك ما در سايت خود محتوای باكس زير را در محل مورد نظر خود كپی كنيد.
پيشاپيش از همكاری شما در اين كار خداپسندانه متشكريم


بانك اهداكنندگان غير خويشاوند
 
موارد بيشتر

 

دانشگاه علوم پزشكي تهران

مركز تحقيقات هماتولوژي-انكولوژي و پيوند سلولهاي بنيادي

انجمن پیوند سلولهای بنیادی خونساز ایران

پیوند اعضای بیمارستان شریعتی

WMDA

BMDW 

 


 Copyrights 2009 BY ISCDP All rights Reserved